Banneri-luettelo

perjantai 16. tammikuuta 2026

KIRJAKEVÄT 2026

 


KIRJAKEVÄT 2026

Uusi lukuvuosi alkoi jo tammikuun alusta, ja kiinnostuksella odotan tämän vuoden uutuuskirjoja. Kirjaston varauslistani alkaa näyttämään hyvin pitkältä. Lukuiloa on siis tulossa runsain mitoin. Muutaman kirjan, jotka aion lukea, keräsin tälle lukulistalleni, josta uskoisin muillekin olevan iloa.

 

 

Mélissa Da Costan teoksessa Vuorten valo on vuoristohotelli, jonka kausityöntekijöillä on kaikilla takanaan jotakin tunteisiin liittyvää tapahtumaa. Ah tunteet, niistä saa aikaiseksi hyviä tarinoita.

 

 

Thua Aallon Augustan tehtävä aloittaa uuden historiallisen kirjasarjan. Kirja kertoo Suomen ensimmäisen tyttökoulun perustajan, Augusta Heurlinin, nuoruusvuosista 1840-luvulta.

 


 

Eveliina Talvitien Matleena on toinen osa Ompelija-trilogiassa. Ensimmäinen osa oli nimeltään Helga. Trilogia kertoo äidin ja tyttären suhteista, vaatteista, muodista ja käsityöläisyydestä.

 

 

Elizabeth Stroutin teoksessa Haluan kuulla kaiken kirjailija tuo esille rakastetut henkilöhahmonsa Lucy Bartonin ja Olive Kitteridgen, joista olemme saaneet lukea aikaisemmissa kirjoissa. On tässä tarinassa luvassa kaikenlaista draamaa ja oikeujuttukin.

 

 

Katja Ketun historiallinen teos Brita-Kajsa kertoo nuoresta parantajanaisesta, joka vaati Lars Leevi Leastadiuksen naimisiin kanssaan, koska oli raskaana. Miljöönä toimii 1800-luvun Lappi. Kirjassa on voimakas herätysliike ja sen karismaattinen johtaja. 

 

 

Niilo Seväsen Unten kruunu jatkaa fantasiakirjasarjaa, jonka ensimmäinen osa oli nimeltään Ikitalven polku. Orfeus ja Halla-tyttö eksyvät outoon metsään.

 

 

Herman Kochin Vankiloma kertoo kirjailijasta, joka kutsutaan vieraaksi vankilan kirjakerhoon. Ja mitä siitä seuraakaan, tuskin maltan odottaa, sillä Kochilla on taito yllättää tarinoillaan, joissa tapahtuu yllättäviä asioita.

 

 

Camila Sosa Villadan Kesytysteoria kertoo travestista, josta tuli näyttelijä. Palkittu esikoiskirja Yöeläimiä järkytti minua ihmisten suvaitsemattomuudella ja travestin työn väkivaltaisuudella. Kesytysteoria on tehty elokuvaksi, jonka pääosan näyttelee kirjan kirjoittaja.

 

 

Pia Heikkilän Delhin Rotanpyydystäjä teoksessa on nuori tyttö, joka myytiin lapsityövoimaksi, mutta joka pääsi pakoon. Hän pukeutuu pojaksi ja tappaa työkseen rottia. Huumaavan värikäs Intia, köyhyys ja ihmiskohtalot ovat kirjan kiinnostavaa antia.

 

 

Sawako Natorin teos Kirja, jota etsit aloittaa Tokiolainen kirjakauppa-sarjan. Huhutaan, että jos löydät kyseisen kirjakauppa-kahvilan, sinua odottaa juuri tarvitsemasi kirja. Rakastan jo etukäteen tätä lumoavalta kuulostavaa kirjaa.

 

LUKUILOA VUODELLE 2026  💚💛💜 

 Onko sinulla jo lukusuunnitelmia tälle vuodelle?

4 kommenttia:

  1. Thua Aallon Augustan tehtävää itsekin vähän mietin, kun selasin tarjontaa. Ei nyt kuitenkaan päässyt minun "listalle" tällä kertaa. Ei sillä, kyllä katalogeissa oli paljonkin kiinnostusta herättäviä teoksia.

    VastaaPoista
  2. Listasi viimeinen vetää eniten puoleensa 📚📗💚 En tee lukusuunnitelmia, aina on pino odottamassa, ja mitä sitten löytyykään kierrätyskeskuksista 🙂 Ehdottomasti en osallistu mihinkään haasteisiin, joissa on taustalla eräänlainen pakkolukeminen.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ne onkin hauskimpia juttuja, kun alkaa lukemaan ex-tempore jostakin lukupinosta.
      Minä taas olen aika luova noiden lukuhaasteidenkin kanssa. Itsehän niissä yleensä päätetään mitä niihin luetaan 💚 Minullekin kertyy noita lukupinoja 💛

      Poista