Banneri-luettelo

maanantai 6. heinäkuuta 2026

Kaisu Tuokko: Petos

 



Kesämarkkinat olivat levittäytyneet Kristiinankaupungin torille ja sitä ympäröiville kaduille kuin värikäs, äänekäs ja kirjava räsymatto.

Kaisu Tuokon Petos on jo neljäs osa Kristiinankaupunkiin sijoittuvassa Eevi Manner-dekkarisarjassa. Eevi Manner oli tehnyt haastattelun eräästä nuorukaisesta, joka löydettiin kuolleena markkinateltasta. Jopa Eeviä kuulusteltiin asiasta, sillä kyseinen nuorukainen oli yrittänyt tavoitella Eeviä  kuolinpäivänään.

"Tämä tulee olemaan ... hankalaa", hän sanoi. "Nuoret reagoivat voimakkaasti. Ja perhekodilla on tietyt käytännöt tällaisissa tilanteissa."

Kuollut nuorukainen asui kuuden nuoren perhekodissa. Nuoret eivät sopeutuneet asumaan muualla, tai heillä oli hankaluuksia esim. päihteiden käyttöä ym. Kuollut nuorukainen oli kiinnostunut netin mahdollisuuksista etsiä tietoa ja käyttää sitä hyväkseen. Hän oli löytänyt useita epäkohteita ja väärinkäytöksiä. Oliko hänet tapettu juuri sen vuoksi?

Joku ajoi autollaan heidän katuaan pitkin ja soitti suurella volyymillä Gyllene Tiderin kappaletta Lova att du aldrig glömmer bort mig. Se oli kaikessa nuoruudenrakkauden kiihkossaan niin osuva, että Eevi hymyili itsekseen.

Eevi ja Mats olivat olleet rakastuneet toisiinsa teini-ikäisinä. Sitten elämä oli astunut heidän väliinsä. Mats oli naimisissa toisen naisen kanssa ja heillä oli aikuinen poika. Kun taas Eevi oli lähtenyt pois Kristiinankaupungista ja palannut vasta vähän aikaa sitten takaisin kotikaupunkiinsa. Nyt hänellä oli pieni tyttö ja mies, joka matkusteli maailmalla valokuvaamassa.

Mats oli tullut tutkimaan kuolleen nuorukaisen tapausta ja he tapasivat jälleen toisensa. Tunteet eivät olleet kadonneet mihinkään. Mutta joko oli tullut aika rakastaa ja olla yhdessä?

Kaisu Tuokon Petos dekkarissa tunteet kuohuivat ja uudet ja vanhat rikokset nousivat päivänvaloon.

 

Kaisu Tuokko, Petos *****

Otava 2026

s. 334

Dekkari

Eevi Manner-sarjan 4. osa

Kristiinankaupunki

Perhekoti 

 

Tuokko Kaisu: Yksin
 
Tuokko Kaisu: Kosto
 
Tuokko Kaisu: Valhe

 

6 kommenttia:

  1. Eri hyvin sanottu: "uudet ja vanhat rikokset nousivat päivänvaloon" ☘️

    VastaaPoista
  2. En ole lukenut Tuokon dekkareita, mutta nyt kiinnostuin, koska tapahtumat sijoittuvat Kristiinankaupunkiin.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Suosittelen tätä sarjaa. Päähenkilö on kiva ja Kristiinankaupunki on kiva miljöönä.

      Poista
  3. Olen lukenut tästä sarjasta pari ja juuri ja juuri saanut alas. Ihmettelen tämän suosiota siltikin, vaikka me ihmiset ollaan erilaisia. Erityisesti vanhan rakkauden vellonta on epäuskottavaa. Ja rikosaines kesyä ja rikosten selvittäminen puuduttavaa. Liikaa dialogia, liian vähän toimintaa. Ja pahoittelen nimetöntä kommenttia, kun en taaskaan saanut syötetyksi nimeä tuohon jossa sitä pyydettiin.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitti kommentistasi. Tämä sarja on noiden mainitsemiesi teemojen vuoksi suosittu: rakkautta ja tunteita, kesympiä rikoksia, vähän toimintaa ja paljon keskusteluja. Luen etupäässä cosy crime dekkareita. Vanha rakkaus on ihanaa tässä sarjassa.
      Lukuiloa dekkareiden parissa :)

      Poista