Eevi otti kirjan uudestaan käteensä ja yritti vielä lukea uudestaan sen prologin. Hetken yrittämisen jälkeen hän antoi periksi ja laski kirjan yöpöydälle pinon päällimmäiseksi. Hän ei halunnut nyt lukea mitään ahdistavaa tai pelottavaa, ja sitä ruotsalaisdekkaristin uutuus olisi epäilemättä hänelle tarjonnut.
Kaisu Tuokon Kristiinankaupunkiin sijoittuva Valhe on kolmas osa Eevi Manner-dekkarisarjassa. Eevi oli äitiyslomalla toimittajan työstään, ja äitiyshormonit tekivät päivistä ailahtelevia. Olisi tehnyt mieli olla vain kaksin vauvan kanssa neljän seinän sisällä, mutta toimittajan mielikuvitus käsitteli aiheita, joita olisi kiva tutkia tarkemmin. Nuoruudenrakkaus oli aihe, jota Eevi olisi halunnut käsitellä syvemmin. Aihe nousi esille kirjasta, jota naisporukka käsitteli kirjapiirissä. Monella oli aiheesta omakohtaisia muistoja, niin Eevilläkin.
"Olisin vain halunnut kysyä häneltä hänen onnettomuudestaan ja siitä, miksei hän koskaan vastannut kihlattunsa Marian kirjeisiin."
Eevi erehtyi lähestymään erästä vanhempaa miestä juttuaiheesta, mutta joutuikin vaaralliseen tilanteeseen, josta joutui tekemään rikosilmoituksen komisario Mats Bergholmille, joka oli Eevin nuoruudenrakastettu. Mats ja Eevi haikailivat edelleen toisiaan. Edellisessä kirjassa tunteet kuumenivat, mutta nyt he pysyttelivät erossa. Saapa nähdä, miten heille käy seuraavassa kirjassa.
Heinäkuinen kesäpäivä ei olisi voinut olla kauniimpi. Taivas hehkui syvän sinisenä, ja lämmin tuuli hyväili Eevin kyynelten raidoittamia kasvoja, kun hän käveli hitaasti kotiin päin. Tunteet myllersivät hänen sisällään, mutta joka askeleella hän haki voimaa itsestään.
Eevillä oli pieni Aava-tytär ja aviomies. Koti oli kiva ja työpaikkakin oli vielä jäljellä, vaikka sinne oli tullut uusi ärsyttävä toimittaja äitiysloman sijaiseksi. Elämässä oli siis paljon hyviä tekijöitä. Eevin rakkaus Matsiin ei ollut hävinnyt mihinkään.
Kirjassa käsitellään useampaa parisuhdetta. Esimerkiksi Mats tunsi olevansa ansassa vaativan vaimonsa kanssa. Hiukan oudolta tuntui, kun poliisi keskusteli rikoksista vaimonsa kanssa ja mainitsi myös rikoksiin liittyvät henkilöt. Eivätköhän ne ole salassapidettäviä asioita. Lisäksi vaimo määräsi kenen kanssa mies saa puhua työssään. Aikamoinen määräilijä!
Kaisu Tuokon Valhe jatkoi Eevi Manner-sarjaa varsin mallikkaasti idyllisessä Kristiinankaupungissa.
Kaisu Tuokko, Valhe
Otava 2025
s. 297
Dekkari
Eevi Manner-sarjan 3. osa
Kaisu Tuokko: Kosto
Kaisu Tuokko: Yksin
Kristiinankaupunki - kuulostaa hauskalta paikalta kirjan tapahtumien taustaksi.
VastaaPoistaKiitos kommentistasi tänään. Kyllä on ihan maukas mansikkasato tulossa. 🍓😊
Mukavaa viikonloppua!
Tykkään lukea kirjoja eri paikkakunnilta. Kristiinankaupunki on kiva paikkakunta ja olen jopa kerran käynyt siellä. Tuokon kirjasarja on jopa innoittanut ihmisiä vierailemaan Kristiinankaupungissa.
PoistaMinäkin toivon mansikoita. Tämä sadekesä lisää kovasti etanoita ja niille ne vasta mansikat maistuvatkin.