maanantai 14. heinäkuuta 2025

Sofie Sarenbrant ja Carina Bergfeldt: Syntymäpäivä

 


 

Jos kohtalo olisi halunnut toisin, syntymäpäivä olisi ollut aivan täydellinen.

Sofie Sarenbrantin ja Carina Bergfeldtin jännityskirjassa nimeltään Syntymäpäivä oli 7-vuotiaan Samuelin syntymäpäivä. Frida-äiti oli tullut asunnoltaan Ted-isän ja Pernillan luokse viettämään aamuhetkeä onnitellen ja jakaen lahjoja Samuelille, ja jakaen samalla kaiken somemaailman kanssa, olihan hän suosittu julkisuuden henkilö. 

Erosta oli jo vuosi, mutta se oli ollut raastavaa aikaa kaikille neljälle, ja oli edelleen. Pernilla oli jo seitsemännellä kuulla raskaana, mutta hänkin jaksoi riidellä. Itse asiassa Ted ja Pernilla olivat riidelleet ja huutaneet koko edellisen illan. Kenestäpä muusta kuin Fridasta. Aamu valkeni kauheana, kun syntymäpäiväsankari oli kadonnut.

Aika seisahtuu, kun he tuijottavat Samuelin Epipeniä, joka Samuelin täytyy pitää aina mukana anafylaktisen sokin varalta. Adrenaalikynä pelastaa hänen henkensä. Ilman sitä hän voi kuolla.

Samuelia ei löytynyt mistään ja lopulta vanhempien piti tehdä ilmoitus hätänumeroon. Pian poliisit saapuivat ja sen jälkeen saapuivat rikospoliisit. Etsintää oli laajennettava. Koska Frida postitti kaiken somemaailmaan, pian ihmisiä tulvi joka paikassa, samoin toimittajia. Missing people tuli mukaan etsintään. 

Tämä on ensimmäinen tapaamisemme, ja olen kärsivällinen.

Kirjan syyllinen oli aika erikoinen tyyppi. Yhdestä asiasta olen syyllisen kanssa samaa mieltä: miksikähän naiset kestävät miehiltään melkein mitä vaan. Samuel ei ollut hänen haluamansa pääkohde, mutta Samuelin avulla hän sai haluamansa, ainakin joksikin aikaa. Mustasukkainen Pernilla oli aika outo naisihminen, ja jatkossakin hän voi aiheuttaa ikävä juttuja, luulisin. Kyseessä on siis uuden Frida von Engen-sarjan ensimmäinen jännityskirja. Julkisuutta, vaurautta ja rikoksia tiedossa jatkossakin. Saapa nähdä minkälaisista hankaluuksista Frida löytää itsensä seuraavassa sarjan kirjassa. Syntymäpäivä oli jokaisen vanhemman kauhukirja - kadonneen lapsen etsintä.

 

Sofie Sarenbrant ja Carina Bergfeldt, Syntymäpäivä

Suom. Helene Bützov

Wsoy 2025

s. 446

Födelsedagen 2023

Frida von Engen-sarjan 1. osa

Jännityskirja 

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti