maanantai 7. heinäkuuta 2025

Christian Rönnbacka: Henna Björk - Hydra

 


Ensimmäisenä lentävän dronen alle oli kiinnitetty selvästi näkyvä musta kapseli. Kiroten Henrik nosti Dronekillerin tähtäysasentoon, mutta myöhästyi, sillä dronet ylittivät vartiokopin kovaa vauhtia jatkaessaan kohti ydinvoimalaa.

Christian Rönnbackan dekkari Hydra on neljäs osa Henna Björk-sarjassa. Tällä kertaa Ruotsissa oli meneillään kaikenlaista härdelliä mm. dronet lensivät ydinvoimaloihin ja häiritsivät lentoliikennettä. Selvästi jonkin muun maan häirintää kaikilla tavoin, mutta mikä sen taka-ajatuksena oikein olikaan.

Väkisinkin Hennalle tuli mieleen, että näin laajaan vaikuttamiseen ei riittänyt enää kaksipäinen kotka, vaan siihen tarvittiin Hydraa, kreikkalaisesta mytologiasta tähän päivään värvättyä yhdeksänpäistä käärmettä, joka iski salakavalasti ja jatkuvasti.  

Supon agentin Henna Björkin työt jatkuivat siis Ruotsin puolella, sillä sieltä piti toimittaa eräs henkilö Suomen puolelle. Tuo henkilö oli vakooja, joka halusi vaihtaa puolta. Matka Ruotsissa muuttui piirileikiksi ja sitä se oli myös Suomen puolella. Oltiin siis tekemisissä inhottavan tyypin kanssa, jolla oli inhottavia yhteyksiä.

Saat valita. Luoti vai joki.

Hennalle ja hänen esimiehelleen Rautiaiselle oli luvassa kiperät paikat kirjan loppupuolella. Oli rämmittävä suolla ja uitava joessa. Luotejakin lenteli puolin ja toisin joen ylitse. Tilanteet vaihtuivat nopeasti, mutta Henna oli koulutettu agentti ja reagoi jopa ennakkoon. 

Kaikenlaisia kimurantteja tilanteita on luvassa lukijoille Christian Rönnbackan Hydran seurassa. 

 

Christian Rönnbacka, Henna Björk - Hydra

Bazar 2025

s. 349

Dekkari

Henna Björk-sarjan 4. osa

 

Rönnbacka Christian: Henna Björk: Isku
 
Rönnbacka Christian: Henna Björk: Jahti 
 
Rönnbacka Christian: Henna Björk: Koodi  
 

 

 

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti