keskiviikko 13. elokuuta 2025

Katrine Engberg: Valkeat yöt

 


Telttakangas lepattaa tuulessa, ääni kiskoo hitaasti mutta vääjäämättä Shirinin hereille unestaan, vaikka hän kääntää kylkeä ja puristaa silmiään kiinni. Aamuaurinko värjää telttakankaan hohtavan siniseksi, ja ilma on niin kosteaa, että se tiivistyy pisaroiksi kankaan sisäpuolelle. Yksi pisara putoaa tytön poskelle.

Tanskalaisen Katrine Engbergin teos Valkeat yöt on toinen osa Liv Jensen-dekkarisarjassa. Liv Jensen oli joutunut lähtemään poliisitoimestaan, ja asui nyt Kööpenhaminassa ja toimi yksityisetsivänä. Livin lisäksi kirja-sarjassa seurataan myös iranilaista maahanmuuttajaa Nimoa ja Livin vuokranantajia Jania ja Hannahia. Myös Livin ystävä poliisista Petter on tullut tutuksi. 

Miten kaukana mantereesta se mahtoi sijaita, ja miten sinne pääsi? Liv haki kolan ja pussillisen noitapillejä karkkikätköstään ja istuutui takaisin sängylle tietokone sylissä. 

14-vuotias Shirin oli veljensä ja isänsä kanssa telttaretkellä eräällä saarella. Shirin ja hänen veljensä Cyrus eivät viihtyneet alkoholisoituneen isänsä seurassa. Aamulla isä löytyi kuolleena ja veli oli kadonnut. Kööpenhaminan rikospoliisissa toimiva Petter pyysi jälleen Liviltä apua tutkinnassa. Petter olisi joutanut jo eläkkeelle, mutta hän sinnitteli töissä yhteistyössä Livin kanssa. Liv ratkaisi jälleen rikoksen, mutta Petter korjasi maineen ja kunnian. Onkohan tämä  sarja jatkossakin samaa Livin ansioiden mitätöimistä? Sitä on ikävä seurata muuten näin hyvässä dekkarisarjassa. 

Ennen kuin hän halasi äitiään viimeisen kerran, hän polvistui, keräsi kourallisen hiekkaa ja työnsi sen takintaskuunsa. Siellä se on edelleen hänen löytämänsä litteän kiven kanssa. Se on muistutus siitä, että hän on kaukana kotoa, valtioton ja vailla vanhempiaan. 

Suosittelen lukemaan kirjat järjestyksessä. Ensimmäisen osan nimi oli Kunnes aika koittaa. Ensimmäisessä osassa perehdyttiin juutalaisten kohteluun, ja toisessa osassa syvennyttiin iranilaisten maahanmuuttajien kohteluun ja heidän elämäänsä pakolaisina. Molemmissa kirjoissa tapahtumia kuvattiin sekä menneisyydessä että nykyisyydessä. 

Katrine Engbergin Valkeat yöt dekkarissa ratkottiin nykyajan rikoksia, mutta menneisyys eli niissä mukana.

 

Katrine Engberg, Valkeat yöt

Suom. Sirpa Alkunen

Otava 2025

s. 398

De hvide nætter 2023

Dekkari

Liv Jensen-sarjan 2. osa

1990-luvun alku/nykyaika

Maahanmuuttajat

Pakolaiskeskus

Tanska 

 

Katrine Engberg: Kunnes aika koittaa 

2 kommenttia:

  1. Heti osui silmiin tuttu iranilainen nimi Shirin 🌺
    Ihanat kukat kuvassa, ovatko ne ahkeraliisoja?

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Arabimaista kotoisin olevilla tytöillä on usein jokin vastaavanlainen nimi kuin Shirin esim. Shereen. Shirin tarkoittaa miellyttävää tai makeaa. Khosrow ja Shirin on kuuluisa persialainen rakkauskirja.
      Ihanat kukkani ovat uudenquineanliisoja. Ai että ne jaksavat kukkia ahkerasti koko kesän.

      Poista