maanantai 20. huhtikuuta 2026

LUKUVIIKKO ALKAA #lukuviikko

 


Juhlitaan jälleen lukuviikkoa 20-26.4.2026

Lukuviikko on vuosittainen lukemisen ja lukutaidon teemaviikko, joka tarjoaa näkökulmia kirjallisuuteen ja lukemiseen ja innostaa kirjojen pariin. Vuonna 2026 Lukuviikon teema on lukemaan oppiminen. Teemaviikon otsikko Lukeminen on juhla! muistuttaa kuinka lukeminen ja lukutaito ovat ilo ja etuoikeus.

Lukuviikolla juhlitaan lukemista ja sitä, kuinka Suomessa kaikki saavat opetella lukemaan. Lapsen lukemaan oppiminen on aina juhlan hetki, mutta muistutamme myös, että lukemisen taito kehittyy koko elämän ajan. Koskaan ei ole liian myöhäistä oppia nauttimaan lukemisesta.

Lukuviikko on vuosittainen valtakunnallinen lukutaidon teemaviikko, joka tarjoaa tietoa ja sisältöjä lukutaidon ja lukemisen ajankohtaisista kysymyksistä. Lukuviikkoon voi osallistua ympäri Suomen mm. hyödyntämällä lukuviikon materiaaleja, osallistumalla keskusteluun sosiaalisessa mediassa, nostamalla esiin lukutaitoa omasta näkökulmastaan, sekä järjestämällä erilaisia tapahtumia, tempauksia ja kirjailijavierailuja. 

Kirjasähkökäyrä-blogi on ollut mukana Lukuviikolla jo vuodesta 2012 lähtien. Kerron blogissani lukemistani kirjoista  ja yritän sitä kautta innostaa muitakin lukijoita kirjojen tarinoista. 

 

Oikein kivaa Lukuviikkoa kaikille lukijoille 💛💙💚💜💖

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti